۲۶۱میلیون دلار ضرر روزانه ناشی از ریزگردهابه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر علی مریدی روز سه شنبه در همایش مخاطرات محیط زیستی و امنیت منطقه ای غرب آسیا در دانشگاه تهران افزود: این معضل در استان های متعددی از ایلام و خوزستان تا تهران به وجود می آید و مشکلات متعددی را برای مردم به وجود می آورد.
وی با اشاره به این که تعطیلی مدارس، ادارات و کارخانجات و لغو پروازها از مهمترین شاخص های این محاسبه است، گفت: هزینه های سلامتی، خسارت های زیست محیطی و خسارت های محصولات کشاورزی از جمله زنبور عسل و دام از دیگر آسیب های ناشی از ریزگردها است که در این محاسبه منظور نشده است و با لحاظ آنها ضرر ناشی از این معضل به مراتب بیشتر خواهد بود.
وی مشکلات تنفسی را از دیگر مشکلات این معضل اعلام کرد و گفت: خسارت هایی هم که بر اثر این کار به تولید زنبور عسل و جنگل های زاگرس وارد می شود، در این محاسبه منظور نشده است.
مویدی تاکید کرد که این ضرر برای مردم ناملموس است و به همین دلیل کسی ان را حس نمی کند‌.
وی آلودگی هوا را از دیگر معضلات محیط زیستی موجود اعلام کرد و گفت: این معضل سبب تعطیلی مدارس در چند روز اخیر در شهر تهران شده است.
مریدی افزود: اگر حواس مان به این مشکلات نباشد، خسارت های خیلی سنگین به ما می زند و حتی امنیت ملی ما را دچار مخاطره می کند.
وی ادامه داد: اگر به استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان رسیدگی جدی نشود به کانون های بحران تبدیل می شوند و مهاجرت های گسترده براثر این کار انجام می گیرد که نیازمند توجه جدی هستند.
وی با بیان این که عزم عمومی در این زمینه شکل گرفته و توجه مردم و مسئولان به این موضوع جلب شده است، اظهار امیدواری کرد که دست اندرکاران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دست به دست هم دهند و شاهد اقدامات خوبی در این زمینه باشیم.
مویدی بیان کرد که امیدواریم بودجه های خوبی در این زمینه در نظر گرفته شود تا بتوان این معضلات را رفع کرد.
ادامه دارد.‌‌.‌.
علمی ۱۲۰۱
خبرنگار: عبدالکریم جبارپور*انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...