کیفیت هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».
محمد رستگاری روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲٫۵ میکرون هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت امروز(جمعه) با چهار عدد افزایش نسبت به روز گذشته بر روی عدد ۱۲۰ قرار گرفته و برای گروه های حساس ناسالم است.
وی با اشاره به افزایش غلظت آلاینده منوکسید کربن در ۲۴ ساعت گذشته از ۳۶ به۳۸ افزود: میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون نیز در ۲۴ ساعت گذشته از ۶۸ به ۶۹ افزایش پیدا کرده است.
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: ایستگاه های پیروزی(منطقه ۱۳)، پونک و شاد آباد(منطقه ۱۸) به ترتیب با شاخص های ۱۵۶، ۱۵۴، ۱۳۴ بیشترین میزان آلودگی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشتند.
رستگاری افزود: ایستگاه های شهرداری منطقه ۱۹، اتوبان محلاتی(منطقه ۱۴) و میدان فتح(منطقه ۹) هر دو به طور مشترک و شهرداری منطقه ۲۱ به ترتیب با شاخص های ۵۹، ۷۲ و ۸۴ به ترتیب کمترین میزان آلودگی را در ۲۴ ساعت گذشته داشتند.
معاون اداره کل محیط زیست استان تهران به شهروندان به ویژه سالمندان، کودکان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی و تنفسی توصیه کرد با توجه به شرایط کیفی هوا از فعالیت در فضای باز و تردد غیرضروری در شهر خودداری کنند.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: فرانک عابدنژاد ** انتشار: روح اله صائب
تهرام۶۰۰۳/۱۷۳۵انتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...