کسب رتبه نخست مقالات پزشکی منطقه توسط محققان ایرانیبه گزارش ایرنا،دکتر شاهین آخوندزاده روز چهارشنبه در همایش گرامیداشت هفته پژوهش که در دانشگاه علوم پزشکی استان البرز برگزار شد، گفت: کل بودجه پژوهشی وزارتخانه بهداشت، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و ستاد وزارت بهداشت در بودجه ۹۶ حدود ۶۰۰ میلیارد تومان معادل ۱۵۰ میلیون دلار است که برای سال ۹۷ به حدود ۷۰۰ میلیارد تومان می رسد.
وی اظهار داشت: این بودجه برای ۷۰ دانشگاه ، دانشکده و دانشجویان وزارت بهداشت و درمان درتمام رشته ها تعیین شده که ناچیز است.
آخوندزاده با اشاره به اینکه اگر امسال تمام بودجه پژوهشی این وزارتخانه را ۱۰۰ درصد تخصیص دهند کل بودجه معادل۱۵۰ میلیون دلارمی شود، افزود: اکنون یک محقق معمولی در دانشگاه درجه سه انگلستان سالی ۲ میلیون دلار می گیرد که تمام بودجه کشور ما در مقایسه با آن برای ۷۰محقق است نه کل دانشگاه های علوم پزشکی .
وی ادامه داد: از۶۰۰ میلیارد تومان بودجه تعیین شده امسال در بخش پژوهش وزارت بهداشت تا کنون۱۱ درصد آن تخصیص یافته است.
وی اظهار داشت: به رغم توجه به این بودجه اندک در بخش پژوهش ایران به لحاظ تولید مقالات و پژوهش های مختلف در منطقه مقام اول را به خود اختصاص داده و نسبت به کشور ترکیه که ۱۰ برابر بودجه ما را داردجلوتر است.
آخوندزاده با بیان اینکه ایران علاوه بر بودجه کم در بخش پژوهش با مشکلات دیگری نظیر تحریم ها و غیره مواجه است، گفت: در سال ۱۹۱۶ میلادی به لحاظ اجرای پژوه وتولید مقاله از کشور ترکیه بالاتر قرار گرفتیم.
وی خاطرنشان کرد: این برتری را مدیون دانشجویان باهوش هستیم که ارزش کارهای علمی آنان برای کشور ایران به مثابه نفت و سرمایه کلان اقتصادی است.
این مسئول با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال گذشته ۲ بار به مجلس و دولت تاکید کردند که به بخش پژوهش توجه ویژه شود، افزود: پژوهش کردن در ایران کار بسیار سختی است.
وی گفت: در البرز شاهد رشد پر شتاب تولید علم در عرصه پزشکی هستیم هرچند دانشگاه علوم پزشکی البرزبه لحاظ کارهای پژوهشی نواقصی هم داشته است.
در این آیین از ۳۵ پژوهشگر نمونه استان البرز و محققان تولید کننده داروی گیاهی درمان زخم بستری
که اکنون به صورت پایلوت در بیمارستان امام علی (ع) کرج برای بیماران مصرف می شود، تجلیل شد.
۷۴۱۰/ ۶۱۵۵خبرنگار:مژگان السادات سجادی** انتشار دهنده : محمد عزیزپورانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...