کره شمالی کاروانی را به بازیهای المپیک زمستانی پیونگ چانگ اعزام می کندبه گزارش خبرگزاری رویترز، سئول نیز اعلام کرد، آماده است برخی تحریم ها را برای تسهیل ورود ورزشکاران کره شمالی به طور موقت لغو کند.
مقامات کره شمالی در اولین مذاکرات رسمی با کره جنوبی در دو سال گذشته اعلام کردند که کاروان این کشور شامل ورزشکاران، مقامات بلندپایه و یک تیم تشویق کننده است.
مذاکرات رسمی کره شمالی و جنوبی، صبح امروز سه شنبه با حضور هیات های دو طرف، در روستای ‘پانمونجوم’ یا روستای ‘آتش بس’ واقع در مرز مشترک ۲ کشور آغاز شد.
اگرچه اصلی ترین محور گفت و گوهای دو کره اعزام هیاتی از کره شمالی برای حضور در بازی های المپیک زمستانی کره جنوبی است اما کاهش تنش ها در تمام سطوح و گفت و گو در مورد سایر مسایل هدف اصلی این مذاکرات است.
کره جنوبی در واکنش به آزمایش های موشکی و هسته ای پیونگ یانگ به طور یک جانبه ورود چندین مقام کره شمالی را به این کشور ممنوع کرده است. با این حال برخی از مقامات کره ای بازی های المپیک را فرصتی برای کاهش تنش می دانند.
چان هائه سونگ معاون وزیر اتحاد کره جنوبی به خبرنگاران گفت: کره جنوبی همچنین پیشنهاد کرد ورزشکاران دو کره در مراسم گشایش بازی های زمستانی و سایر برنامه های مشترک، با هم رژه بروند.
ورزشکاران دو کشور قبلا هم در مراسم گشایش و پایانی مسابقات مهم بین المللی در کنار هم رژه رفته اند. اما از زمان بازیهای زمستانی آسیا ۲۰۰۷ در چین و بعد از سرد شدن روابط دو کره در طول یک دهه حاکمیت محافظه کاران در کره جنوبی، این همراهی مشاهده نشده است.
بیست و سومین دوره بازیهای المپیک زمستانی از ۹ تا ۲۵ فوریه (۲۰ بهمن تا ۶ اسفند ۹۶) و دوازدهمین دوره بازیهای پارالمپیک زمستانی هم از ۹ تا ۱۸ مارس (۱۵ اسفند تا ۲۷ اسفند ۹۶) در شهر ‘پیونگ چانگ’ کره جنوبی برگزار خواهد شد.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**۱۵۸۴** ۱۷۰۱
مترجم:مولوی* انتشار: حمید قدیمیانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...