چگونه سهم خود را برای کاهش مصرف آب ادا می کنید؟



به گزارش ایرنا، معضل کم آبی به طور حتم ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است و کارشناسان هم همواره وجود این بحران در کشور را به صورت جدی متذکر شده اند.
در اوضاع و احوال کم آبی، برخی صنوف و صنایع آب بر نیز به واسطه نقش مستقیمی که آب در حیات آنها دارد، این بحران را شدت بخشیده اند. کارواش یکی از این صنایع آب بر محسوب می شود.
در این میان، جمعی از جوانان با راه اندازی یک شرکت نوپا، علاوه بر اشتغال آفرینی، خدماتی «آنلاین» برای شست و شوی خودروی شهروندان بدون نیاز به آب ارائه می دهند.
عباس مرادیان ۳۰ ساله فارغ التحصیل رشته MBM مدت کوتاهی است که با راه اندازی این شرکت درصدد کمک به کاهش مصرف بی رویه آب در برخی صنایع آب بر همچون کارواش برآمده است.
وی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا، با بیان این که در حال حاضر برای شست و شوی خودرو حدود ۲۰۰ لیتر آب مصرف می شود، افزود: این در حالی است که هزینه واقعی یک لیتر آب در کشورمان حدود ۱۰۰۰ تومان است؛ به عبارت دیگر، هزینه واقعی شست وشوی هر خودرو به ۲۰۰ هزارتومان نیز می رسد.
مرادیان افزود: اما شرکت نوپای ما با به کارگیری کمتر از یک لیتر مواد وارداتی از اروپا برای هر خودرو، کار شست و شو را بدون آب انجام می دهد.
وی گفت: مواد مورد استفاده در واقع یک لایه محافظ ایجاد می کند و همین عمر پاکیزگی خودرو را به خصوص در شهرهای بزرگ و آلوده افزایش می دهد.
مرادیان با اشاره به سایر مزایای استفاده از مواد مورد نظر همچون تاثیر زیست محیطی استفاده از آنها به جای آب گفت: تنها در کلانشهری مانند تهران حداقل ۴ میلیون دستگاه خودرو تردد می کند و با توجه به این که هر خودرو حداقل ماهی یکبار شسته می شود، ضرب تعداد خودروها در عدد ۱۲ به عنوان تعداد ماه های سال، ما را به عدد ۴۸ میلیون بار شست و شو می رساند، که نشان می دهد منابع آبی فراوانی از این طریق بلعیده می شود.
این کارآفرین ادامه داد: در کارواش بدون آب به جهت بهره گیری از فناوری های جدید در نظافت و محافظت، عمیق ترین لکه ها و آلودگی هایی نیز که با آب امکان از بین بردن انها نیست، به صورت کامل از بین می رود و در ضمن، به واسطه به کارگیری مواد اولیه دوستدار محیط زیست، هیچ گونه پساب یا فاضلاب تولید و روانه محیط زیست نخواهد شد.
مرادیان همچنین به طراحی اپلیکیشنی از سوی این شرکت به منظور نصب و استفاده روی گوشی های اندروید برای ثبت سفارش شست و شوی خودرو اشاره کرد و ادامه داد: این استارت آپ توانسته است برای ۳۵ نفر اشتغال آفرینی داشته باشد، اما در نقشه شش ماهه آتی، این تعداد حداقل به ۳۵۰ نفر افزایش خواهد یافت.
به گزارش ایرنا، استارت آپ (Start Up) به رویدادی تاثیرگذار اطلاق می شود که توانسته است دنیای جدیدی را روی علاقمندان به کارآفرینی باز کند. استارت آپ در واقع بر اساس یک ایده خلاقانه و جدید شکل می گیرد و باعث گشایش در کسب و کارها، رونق درآمد، پیشبرد بهتر کار با هزینه کمتر و خروجی بیشتر و در کل باعث موفقیت یک مجموعه می شود.
علمی **۱۸۳۶ **
خبرنگار:یوسف درویشی* انتشار: محتشمی پور



انتهای پیام /*










همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...