پیشکشوت کشتی: از طرز رفتار تختی درس های زیادی گرفتیموی روز یکشنبه همزمان با پنجاهمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از افتخاراتم این است که بعد از انقلاب به عنوان رئیس فدراسیون، تورنمنت بین المللی را به نام جهان پهلوان تختی برپا کردیم که همه ساله برگزار می شود.
دارنده مدال طلا و نقره پیکارهای قهرمانی جهان ادامه داد: قهرمان به کسی می گویند که مدال های متعددی گرفته که با لغت پهلوانی تفاوت دارد و به قهرمانی که سجایای اخلاقی داشته باشد، پهلوان می گویند.
وی تصریح کرد: جهان پهلوان تختی قهرمان واقعی بود که از نظر اخلاقی و مردم داری نمونه بود و اینگونه مسایل برای او ارزش فراوانی داشت.
مدیر اسبق تیم های ملی کشتی آزاد در خصوص کم رنگ شدن سجایای اخلاقی و روحیه پهلوانی در شرایط کنونی یادآور شد: راجع به این مسایل من نباید اظهار نظر کنم، اما یک قهرمان باید همواره مراقب اعمال و رفتارش باشد، چرا که اگر خطایی از او سر بزند، همیشه مقابل چشم مردم است و این موضوع شاید به سایر ورزشکاران نیز صدمه بزند.
وی گفت: هر ورزشکاری که قهرمان ملی، جهان و المپیک می شود باید در رفتارش دقت کند که مورد سرزنش دیگران قرار نگیرد.
غلامرضا تختی در روز ۵ شهریور ۱۳۰۹ در خانواده‌ای متوسط در محلهٔ خانی‌آباد در تهران به دنیا آمد و در ۱۷ دی ماه ۱۳۴۶ چشم از جهان فروبست.
پیکارهای کشتی آزاد سال ۱۹۶۱ قهرمانی جهان در یوکوهاما ژاپن یکی از سال های رویایی و پر افتخار کشتی این سرزمین است، چرا که تیم ملی کشتی آزاد ایران با ترکیبی از بهترین کشتی گیران خود از جمله جهان پهلوان تختی، محمد علی صنعتکاران و امامعلی حبیبی برای نخستین مرتبه با سرمربیگری حبیب الله بلور، قهرمان جهان شد.
در آن پیکارها تیم ملی با ۵ طلا، یک نقره و یک برنز قاطعانه قهرمان جهان شد و برگ زرینی بر افتخارات ورزش کشتی ایران رقم زده شد.
نصرالله سلطانی نژاد در وزن ۵۲ کیلوگرم نقره، محمد ابراهیم سیف پور در وزن ۵۷ کیلوگرم طلا، حمید توکل در وزن ۶۲ کیلوگرم برنز، محمد علی صنعتکاران در وزن ۶۷ کیلوگرم طلا، امامعلی حبیبی در وزن ۷۳ کیلوگرم طلا، منصور مهدیزاده در وزن ۷۹ کیلوگرم طلا و غلامرضا تختی در وزن ۸۷ کیلوگرم طلا گرفتند.
تیم ملی ایران چهار بار دیگر یعنی در رقابت های جهانی ۱۹۶۵ منچستر، ۱۹۹۸ تهران، ۲۰۰۲ تهران و ۲۰۱۳ بوداپست مجارستان نیز بر قله کشتی آزاد دنیا قرار گرفت.
ورزشی**۱۰۶۷**۱۵۴۵
خبرنگار: رضا رمضانیانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...