پلنگ رودسر رهاسازی شدبه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، علی تیموری افزود: پلنگ رودسر که پیش از این به دلیل جراحت، تحت عمل جراحی و سایر درمان ها قرار گرفته بود، به دلیل برخورداری از شرایط جسمی مساعد صبح امروز پس از نصب ردیاب ماهواره ای در زیستگاه طبیعی خود در مناطق جنگلی سجیدان رودسر رهاسازی شد.
وی با یادآوری اینکه آرزو اواسط دی ماه سال گذشته در یکی از انبارهای روستایی از توابع شهرستان رودسر در حالی که قادر به استفاده از دو پای عقب خود نبود زنده گیری شد، اظهار کرد: این قلاده پلنگ پس از زنده گیری و انتقال به تهران و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تحت سی تی اسکن قرار گرفت و مشخص شد که ستون فقراتش به علت گیر افتادن در تله سیمی که عموماً کشاورزان شمال کشور برای دفع جانوران در مزارع خود مورد استفاده قرار می دهند، به شدت آسیب دیده است.
تیموری افزود: در آن زمان احتمال می رفت که این حالت منجر به ضایعه نخاعی شده و راه نجاتی برای پلنگ وجود نداشته باشد؛ در نتیجه یکی از راهکارهای پیشنهادی، تزریق دوز بالای داروی بیهوشی برای ممانعت از درد کشیدن حیوان و خواب ابدی برای آن بود.
مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اما مجموعه خصوصی تحت عنوان بیمارستان فتاحیان با انجام عمل رایگان جراحی ستون فقرات و نصب پروتز موفق شد برای نجات این گربه سان در معرض انقراض گامی بزرگ بردارد.
وی اشاره ای هم به سه مکان نگهداری متفاوت آرزو از بدو عمل جراحی تاکنون داشت و گفت: امکانات و وسعت این مکان ها به صورت پلکانی افزایش پیدا کرده و با نصب دوربین مدار بسته روند بهبودی حیوان به طور دقیق ثبت و ضبط شد.
تیموری خاطرنشان کرد: در تمام این مدت وضعیت سلامت پلنگ مذکور از طریق کارشناسان و دامپزشکان زیرمجموعه معاونت محیط زیست طبیعی، دفتر تنوع زیستی و دامپزشک جراح پلنگ پایش شده و سرانجام در کمیته تخصصی تعیین تکلیف آرزو با حضور مدیران ستادی ذیربط، کارشناسان ستادی و استانی، دامپزشکان ستادی، اساتید دانشگاهی و دامپزشک معالج با بررسی مستندات موجود، تصمیم به رهاسازی پلنگ در زیستگاه طبیعی اش گرفته شد.
وی با تاکید بر اینکه اقدامات تخصصی انجام شده طی دوره اخیر برای احیای گونه گربه سان بزرگ جثه در معرض انقراض در تاریخ سازمان حفاظت محیط زیست بی نظیر بوده، ابراز امید واری کرد: آرزو زین پس نیز بتواند به حیات طبیعی خود ادامه دهد.

** پلنگ رودسر
این پلنگ ماده چهار ساله از شهرت بسیاری نزد فعالان محیط زیست برخوردارد است چرا که ابتدا توانست از تله سیمی جان سالم ببرد و سپس با این وجود که توسط دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان، غیرقابل درمان شناخته شده و به معدوم‌سازی محکوم شده بود به دنبال پیگیری‌های دفتر مدیریت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از شانس پشت سر گذاشتن یک عمل جراحی موفقیت‌آمیز و رایگان در یک بیمارستان دامپزشکی خصوصی برخوردار شد تا پس از گذراندن دوران بازپروری تحت نظارت مسئولان محیط زیست به زیستگاهش بازگردد.
علمی**۱۸۳۴**۱۴۴۰
تنظیم: ناهید شفیعی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...