میزگرد ایرنا/ پژوهش های علمی متناسب با استانداردهای جهانی باشدبه گزارش ایرنا، امروزه پژوهش و فناوری به عنوان مهمترین راهبرد کاهش مشکلات و تسریع در روند توسعه ای بخش های مختلف مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.
با این حال کمبود اعتبارات پژوهشی و فناوری، مشکلی بر سر راه انجام تحقیقات علمی و کاربردی است که مانع نقش آفرینی در دستیابی به شاخص های توسعه ای و موفقیت های علمی شده است.
به همین منظور کارشناسان حوزه پژوهش و فناوری چهارمحال و بختیاری اصرار دارند تا سهم اعتبارات این بخش از بودجه دستگاه های اجرایی در زمان مناسب برای انجام تحقیقات و پژوهش های متناسب با استانداردهای جهانی، بستر سازی برای کارا شدن نوآوری ها، ابتکارات و پژوهش ها و نیز برقراری توازن علمی در ارتباطات صنعت و دانشگاه با مقوله فناوری تخصیص و هزینه شود.
البته در این بین علاوه بر بهره گیری از توان بالای جامعه دانشگاهی و نخبه باید مسئولان دستگاه های اجرایی، مدیران ارشد و برنامه ریزان این مهم را مورد توجه جدی قرار دهند.

** دستگاه های اجرایی مکلفند یک تا سه درصد بودجه را برای پژوهش هزینه کنند
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: براساس قانون، دستگاه های اجرایی مکلفند علاوه بر اعتبارات ردیف های متمرکز یک تا سه درصد بودجه را در بخش پژوهش هزینه کنند.
ولی الله لطفی پور دهکردی تاکید کرد: هم اینک علیرغم قوانین و اعتبارات پژوهشی اما برنامه های اجرایی دولت و دستگاه های اجرایی اجازه نقش آفرینی پژوهش را نداده و اعتبارات در جای خود هزینه نمی شود.
وی افزود: کمبود تخصیص در اعتبارات دستگاه های اجرایی مدیران را مجبور می کند تا از اعتبارات پژوهشی، فرهنگی و آموزشی در بخش های دیگر هزینه کنند.
لطفی پور دهکردی تصریح کرد: همین اقدام اجازه نمی دهد تا پژوهش نقش خود را به خوبی ایفا کند.
وی یادآور شد: البته در مراکز تحقیقاتی ردیف های متمرکز پژوهشی خاص و بنیادی در راستای تولید علم وجود داشته که با نوع پژوهش های دستگاه های اجرایی متفاوت است.
دبیر کمیته اجرایی ستاد هفته پژوهش و فناوری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: این درحالی است که دستگاه های اجرایی پژوهش های توسعه ای و آینده نگری انجام می دهند و به همین علت مشکلاتی در این مجموعه ایجاد می شود.
وی گفت: شناسایی مسائل و مشکلات و انجام پژوهش های مرتبط با آن باعث بی ثباتی در مدیریت و کم رنگ شدن نتایج پژوهش ها می شود.
لطفی پور دهکردی تاکید کرد: به همین منظور براساس قانون، دستگاه های اجرایی مکلفند تا علاوه بر اعتبارات ردیف های متمرکز یک تا سه درصد بودجه را در پژوهش هزینه کنند.
وی افزود: همچنین براساس قانون، شرکت های وابسته و نهادهای عمومی غیردولتی به جز صندوق های بازنشستگی و شرکت های بیمه ای نیز حداقل سه درصد از سود قابل تقسیم سال قبل در بودجه سالانه را برای تحقیقات در نظر بگیرند.

** توجه به پژوهش کاهش هزینه های تجربی را به دنبال دارد
معاون پژوهشی، برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری نیز گفت: برای دستیابی به توسعه و رفاه اجتماعی، کاهش هزینه های تجربی و رسیدن به وضعیت مطلوب در پژوهش و فناوری نقش اصلی را بر عهده دارد.
شهباز اسماعیلی تصریح کرد: به همین منظور اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری این اقدامات را در دو بخش عمده فرهنگیان و دانش آموزی برنامه ریزی کرده است.
وی یادآور شد: این مهم در بخش فرهنگیان با هفت برنامه پژوهشی شامل ارائه طرح های پژوهشی، اقدام پژوهی، درس پژوهی، جشنواره خوارزمی، پرسش مهر رئیس جمهوری، حمایت مالی از پایان نامه های ارشد و دکترا با موضوع آموزش و پرورش و انتخاب پژوهشگر برتر انجام می شود.
اسماعیلی اظهار کرد: در بخش دانش آموزی نیز ۶ برنامه شامل جشنواره خوارزمی، جشنواره جابر ابن حیان، درس تفکر و پژوهش پایه ششم، جشنواره هنرهای تجسمی، پرسش مهر رئیس جمهوری و جشنواره بخش دانش آموزی ایده برتر سبزکوه انجام خواهد شد.
نماینده کمیته جشنواره دانش آموزی ستاد هفته پژوهش و فناوری چهارمحال و بختیاری افزود: ملی بودن اعتبارات آموزش و پرورش و ابلاغ دیرهنگام آن مشکلات فراوانی را در حوزه پژوهش و فنآوری ایجاد کرده است.
وی تاکید کرد: تعیین و ابلاغ اعتبارات حوزه پژوهش و فناوری در ابتدای هر سال نقش مهمی در استفاده بهینه از این منابع ایفا می کند.
اسماعیلی یادآور شد: متاسفانه در سال ۱۳۹۴ اعتبارات حوزه پژوهش و فناوری اعلام نشد و سال ۱۳۹۵ در پایان سال اعلام شد که فرصت مناسبی نبود.

** ثروت آفرینی از مزیت های توجه به پژوهش در دانشگاه هاست
معاون پژوهشی دانشگاه شهرکرد نیز گفت: پژوهش محوری، ثروت آفرینی و درآمدزایی از ویژگی های دانشگاه ها و از مزیت های توجه به پژوهش و فناوری محسوب می شود.
مهران عربی تصریح کرد: اقتصاد پویا و مستقل باعث دوام در دوران تحریم و دستیابی به موفقیت های علمی خواهد شد.
وی افزود: پژوهش ها و فناوری های کنونی باید به سمت و سوی ماموریت محوری و مساله گرایی باشد.
عربی اظهار کرد: رشد در حوزه پژوهش و فناوری یه نیروی انسانی متخصص و اعتبارات کافی نیاز دارد.
وی یادآور شد: امروزه با توجه به پتانسیل هیات های علمی دانشگاه ها و محققان دستگاه های اجرایی از نظر نیروی انسانی کمبودی نداریم.
دبیر کمیته علمی ستاد هفته پژوهش و فناوری چهارمحال و بختیاری گفت: البته برای به حرکت درآوردن چرخ پژوهش و فناوری برخورداری از مدیران پژوهشی آگاه به امر پژوهش در کنار تامین اعتبارات مورد نیاز است.
وی تاکید کرد: امسال اعتبارات حوزه پژوهش و فناوری کشور ۹۰ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شد که در نهایت ۷۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد.
عربی افزود: این در حالی است که تنها یکی از دانشگاه های عربستان سالانه ۲٫۵ میلیون دلار اعتبار پژوهشی دارد.
وی تصریح کرد: به همین منظور سرمایه گذاری جهت دار در پژوهش و فناوری و افزایش اعتبارات این حوزه باید در دستور کار مسئولان مربوطه قرار گیرد.

** افراد جامعه در ابتدا باید با پژوهش و فناوری کاربردی آشنا شوند
رئیس مرکز رشد دانشگاه شهرکرد و معاون بنیاد نخبگان چهارمحال و بختیاری نیز گفت: دانشگاه ها در رشته های وابسته به علوم پایه، علوم فنی و کشاورزی مقالات خوبی در مجلات برتر دنیا در حال چاپ داشته و در واقع مساله پژوهش را حل کرده اند.
ویشتاسب سلیمانیان اظهار کرد: افراد جامعه باید از همان ابتدای تحصیل با پژوهش و فناوری کاربردی آشنا شوند.
نماینده کمیته جشنواره ایده های برتر سبزکوه ستاد هفته پژوهش و فناوری چهارمحال و بختیاری افزود: البته هنوز بخش پژوهش و فناوری از هم تفکیک و مجزا نشده است.
وی تصریح کرد: آموزش و پرورش باید پژوهش و فناوری را در کنار هم ببیند و معلمان خود را در خصوص مساله مهم فناوری توجیه کند.
سلیمانیان یادآور شد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه ها توازن خوبی بین رشته های مختلف برقرار نکرده، پس نمی توان فناوری را با این شرایط ارتقا و پیشرفت داد.
وی اظهار کرد: ارتقای ارتباط بین صنعت و دانشگاه با مقوله فناوری نیازمند رعایت و اجرای توازن علمی در دانشگاه هاست.

** توجه بیشتر پارک های علم و فناوری به مقوله فناوری
معاون پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: پارک های علم و فناوری بیشتر به بخش فناوری توجه دارد.
داراب ظفریان آشنایی دانش آموزان با مفاهیم فناوری از همان دوران ابتدایی را ضروری اعلام و تاکید کرد: پارک علم و فناوری در این رابطه فرهنگسازی را بر عهده دارد تا دانشجویان در دانشگاه ها بتوانند دانش فنی خود را تکمیل و با مفاهیم آشنایی کامل پیدا کنند.
وی افزود: در این صورت تمامی دانشجویان می توانند به دانشجوی کارآفرین در جامعه تبدیل شوند.
ظفریان تصریح کرد: با وجود بیش از پنج میلیون دانش آموخته دانشگاهی در کشور اما بسیاری آنان حتی در نوشتن یک طرح توجیهی ساده هم مشکل دارند.
وی یادآور شد: در عصر اقتصاد دانش بنیان، سرعت تغییر و تحولات بسیار بالاست و اگر نتوانیم آموزش ها، فرهنگسازی های لازم و کارایی های مورد نظر را در دانشگاه ها، آموزش و پرورش و بین مخاطبان ایجاد کنیم با مشکل مواجه می شویم.
نماینده کمیته نمایشگاه و فن بازار ستاد هفته پژوهش و فناوری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: در اقتصاد دانش بنیان سرعت نوآوری ها نسبت به اقتصاد صنعتی و کشاورزی بسیار بالاتر است.
وی گفت: به همین منظور ایجاد بستری برای کارا شدن نوآوری ها، ایده ها، ابتکارات و پژوهش ها در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ضرورت دارد.
ظفریان تاکید کرد: هم اینک ۱۰۲ شرکت زیرمجموعه پارک علم و فناوری با ۶۰۰ اشتغال مستقیم در چهارمحال و بختیاری مشغول به فعالیت است.
وی افزود: این شرکت ها با هزینه کم و فضایی محدود توانسته اند اقتصاد بالایی را رقم بزنند.

** سرمایه گذاری در پژوهش از عوامل اصلی دستیابی به موفقیت های مطلوب است
نماینده کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد هفته پژوهش و فناوری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: سرمایه گذاری در امر تحقیق، پژوهش و فناوری از عوامل اصلی دستیابی به موفقیت های مطلوب در این حوزه محسوب می شود.
حسن مرادی تصریح کرد: انجام پژوهش های علمی در حوزه تبلیغات بایستی متناسب با مشکلات روز کشور و جامعه صورت گیرد.
وی یادآور شد: به همین منظور انجام تحقیقات و پژوهش های علمی متناسب با استاندارهای جهانی قبل از اجرای طرح های مختلف ضرورت دارد.
مرادی اظهار کرد: اختصاص اعتبارات مطلوب برای تحقیق و پژوهش در نقش و جایگاه روابط عمومی ها به منظور دستیابی به شاخص های توسعه ای بخش های مختلف و ارتقای کمی و کیفی وضعیت تبلیغات و اطلاع رسانی در جامعه باید در دستور کار مسئولان، برنامه ریزان و صاحب نظران قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، براساس نظر کارشناسان تخصیص به موقع و مناسب اعتبارات پژوهشی لازمه ایجاد تحول در حوزه پژوهش، فناوری و بخش های مختلف توسعه ای است و کم توجهی به این مهم از عوامل اصلی رکود در توسعه یافتگی خواهد شد.
۲۵ آذر در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز پژوهش و فناوری و هفته آخر آذر به نام هفته پژوهش و فناوری نامگذاری شده است.
کارشناس میزگرد: وحید رئیسی دهکردی**انتشاردهنده:جهانبخش صفری
۷۳۶۲/۶۰۲۱انتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...