موافقتنامه تاسیس شرکت مشترک ساخت پنل خورشیدی با چین و هنگ کنگ امضا شدبه گزارش یکشنبه تارنمای ایدرو، معاون توسعه صنایع پیشرفته و پروژه های کلان انرژی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران توضیح داد: حسب برنامه ریزی صورت گرفته، مراحل ثبت شرکت با میزان سهام ۳۰ درصدری ایدرو و پس از نهایی شدن اساسنامه آن در یک ماه صورت می پذیرد.
فرداد دلیری از اتوماتیک بودن خط تولید کارخانه خبر داد و افزود: هدف ایدرو ایجاد این صنعت، استفاده از توانمندی های موجود در کشور و فعال سازی واحد تحقیق و توسعه مربوط به این فناوری است.
به گزارش ایرنا، صفحه خورشیدی از مونتاژ سلول‌های خورشیدی به وجود می‌آید. از آنجا که یک صفحه خورشیدی مقدار محدودی انرژی تولید می‌کند. صفحه‌های خورشیدی انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. این صفحه ها با نام فتوولتائیک یا سولار نیز شناخته می‌شوند.
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) پیش از این در پی امضای تفاهمنامه همکاری با شرکت «اشمید» آلمان مطالعات جامع امکان سنجی فنی و اقتصادی طرح تولید پنل های خورشیدی را از سیلیکون متال انجام داد.
برپایه این گزارش، میزان تقریبی سرمایه گذاری مورد نیاز این پروژه هشت هزار و ۶۰۸ میلیارد ریال برآورد شده است.
اکنون در کشور هفت واحد صنعتی در زنجیره های نهایی تولید پنل خورشیدی (از ویفر و سلول خورشیدی) فعالیت دارند و سهم فعلی برق خورشیدی از سبد انرژی کشور حدود ۶ هزارم درصد درصد است.
ایران با قرار گرفتن در کمربند خورشیدی، دارا بودن مناطق کویری و نیز برخورداری از ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای جهان در زمینه قابلیت های انرژی خورشیدی است.
در لایحه برنامه پنجساله ششم توسعه کشور ساخت ۲۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید برنامه ریزی شده است که ۱۶هزار مگاوات آن با تبدیل نیروگاه های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات آن با ساخت نیروگاه های تولید پراکنده (DG) و تولید همزمان برق و حرارت (CHP) و پنج هزار مگاوات دیگر آن با ساخت نیروگاه های تجدیدپذیربادی و فوتوولتائیک (خورشیدی) تامین می شود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*۳۰۶۱*۱۹۶۱*
تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...