قرار دادن حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی مایه شرمندگی آلمان است

هادی برهانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اقدام دولت آلمان در تروریستی خواندن حزب‌الله لبنان و اعلام ممنوعیت فعالیت این گروه در این کشور اظهار کرد: یکی از زمینه‌های اتخاذ چنین تصمیمی از سوی آلمان شرایط منطقه‌ای است. رژیم اسراییل همیشه به دنبال فشار بر حزب‌الله به شکل‌های مختلف بوده است و در این راستا مایل بوده تا کشورهای غربی علیه حزب‌الله وارد عمل شوند و این از آرزوهای دیرینه این رژیم بوده است. اما شرایط بعضا این اجازه و امکان را برای رسیدن به این هدف به این رژیم نمی‌داد. حضور حزب‌الله در سوریه در چند سال اخیر موجب شد تا اسراییل و آمریکا نسبت به حضور حزب‌الله در منطقه دست به فرافکنی بزنند و این اقدام آلمان ناشی از همین فضاست.

وی درباره تاثیر اقدام آلمان بر وجهه و عملکرد حزب الله تصریح کرد: می‌تواند بر موضع کل اروپا این اقدام آلمان اثر بگذارد چرا که از جمله کشورهای مهم اروپاست اما قطعا نمی‌تواند این گروه را از اهدافش بازدارد.

این کارشناس مسایل منطقه ادامه داد: آلمان همیشه موضعی ضعیف در قبال رژیم اسراییل تحت تاثیر مساله هولوکاست داشته است و اقدام اخیر در پذیرش حزب‌الله به عنوان گروهی تروریستی نشانه ضعف جدی این کشور و مایه شرمندگی آن است. سایر کشورهای اروپایی از جمله فرانسه با توجه به حضورشان در لبنان بعید است به آلمان در قرار دادن حزب‌الله در فهرست گروه‌های تروریستی کشورش بپیوندد چرا که فرانسه به خوبی از نقش و نفوذ حزب‌الله در لبنان مطلع است.

برهانی درباره تاثیر این اقدام بر عملکرد حزب‌الله در منطقه گفت: طبعا اثراتی بر فعالیت و وجهه حزب‌الله خواهد داشت؛ شاهد بودیم که بعد از اعلام این مساله برخی حملات به مساجد و خانه‌های مسلمانان در این کشور انجام شد و مراسم روز قدس نیز در آلمان کنسل شده است.

وی در رابطه با واکنش کشورهای جبهه مقاومت در حمایت و دفاع از حزب‌الله در برابر چنین اقداماتی ادامه داد: بعید است کشورهای جبهه مقاومت خیلی نفوذی بر کشورهای غربی ندارند از این رو راه دشواری پیش روی این کشورهاست. حل مسایل منطقه می‌تواند تا حدود زیادی به محبوبیت حزب‌الله نزد افکار عمومی منطقه کمک کند که تاثیر اقداماتی مثل قرار گرفتن نام حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی آلمان را خنثی کند.

این استاد دانشگاه درباره تاثیر این اقدام بر مذاکرات صلح آستانه یا تلطیف فضا به نفع نتانیاهو در حالی که با مشکلات سیاسی در داخل سرزمین‌های اشغالی رو به رو است، با بیان این‌که بعید می‌دانم این اقدام بر این مسایل تاثیری داشته باشد، گفت: اقدام آلمان هیچ تاثیری بر مذاکرات آستانه و حل و فصل مساله سوریه ندارد.

انتهای پیام

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...