عملیات اجرایی زمین اختصاصی کریکت اصفهان آغاز شدمحمدرضا غزنوی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا عملیات عمرانی انجام شده بر روی این زمین را شامل تسطیح، نقشه برداری، گود برداری، زیرسازی و بتون ریزی عنوان کرد.
به گفته وی این زمین ابعاد ۲۰۰ در ۲۰۰ متر دارد و تاکنون حدود ۲۰ میلیون تومان از طرف هیات انجمن های ورزشی استان اصفهان برای احداث آن هزینه شده است.
دبیر هیات انجمن های ورزشی استان اصفهان خاطرنشان کرد: قرار است پس از ارائه گزارش های فنی از آغاز عملیات اجرایی این مجموعه به فدراسیون جهانی کریکت، بخشی از هزینه های عملیات تکمیلی آن شامل کاشت چمن، سالن، رختکن، سرویس بهداشتی و سکوی تماشاچیان توسط فدراسیون جهانی تامین شود.
زمین اختصاصی کریکت اصفهان مهر پارسال در جریان سفر ‘سیدمحبوب علی شاه’ عضو بلند پایه فدراسیون جهانی این رشته به ایران از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان در اختیار هیات انجمن های ورزشی استان اصفهان قرار گرفت.
وی که به منظور بازدید از زمین های کریکت در ایران و بررسی راه های گسترش این ورزش در کشور و تعامل بیشتر با فدراسیون به ایران آمده بود، در نشست با مسئولان رشته کریکت استان اصفهان گفت: زمین های کریکت موجود در ایران از لحاظ وسعت و موقعیت شرایط خوبی دارد، منتهی برای زیرسازی و استانداردسازی آنها باید اقدامات اساسی صورت پذیرد.
این مدرس و محقق بین المللی کریکت در باره زمین کریکت اصفهان نیز گفت: این زمین می تواند در حد استانداردهای جهانی ساخته و حتی این شهر بعنوان آکادمی تخصصی کریکت در ایران مطرح شود.
کریکت در بیش از۱۰۰ کشور جهان بازی می شود و یکی از محبوبترین رشته ها در کشورهای هند، بنگلادش، نپال، افغانستان، پاکستان، امارات عربی متحده، سریلانکا، استرالیا، انگلستان و نیوزلند است.
این رشته بطور گروهی در زمین چمن دایره ای یا بیضی با شعاع میانگین ۷۵ متر، میان دو تیم ۱۱ نفره بازی می شود.
در مرکز زمین کریکت، یک محوطه خاکی متراکم شده به طول ۲۰٫۱۲ متر وجود دارد.
توپ کریکت دارای محیطی حدود ۲۲٫۴ تا ۲۲٫۹ سانتیمتر است و ۱۵۵٫۹ تا ۱۶۳ گرم وزن دارد و سطح آن از چرم و مرکز آن از چوب پنبه پیچیده شده در نخ پُر شده است.
چوبی که با آن به توپ ضربه می زنند’بت’ نام دارد و بیشترین طول آن ۹۶٫۵ سانتیمتر و عرض آن در پهن ترین بخش ۱۰٫۸ سانتیمتر و وزن آن از ۱ تا ۱٫۴ کیلوگرم است.
این رشته در ایران از زیر مجموعه های فدراسیون انجمن های ورزشی است.
ت / ۶۰۲۰ / ۶۰۲۲ خبرنگار: علیرضا حکیمیان – انتشار دهنده : عمادیانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...