طبیعت گردی آشوراده با اجرای سازه های سبکبه گزارش روز سه شنبه ایرنا امیرعبدوس افزود: طرح گردشگری جزیره قرار بود در ابتدا به وسعت ۳۸۰ هکتار اجرا شود، اما با طرح طبیعت گردی جدید به ۲۲ هکتار کاهش یافت.
وی عنوان کرد که طرح مطالعات و ارزیابی زیست محیطی که قرار بود توسط استانداری انجام شود، پس از واگذاری به سازمان همیاری های شهرداری استان انجام شد و در کارگروه کمیسیون ماده ۲ آئین نامه اجرای طرح طبیعت گردی در مناطق تحت حفاظت مورد بررسی اولیه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: منتظر برگزاری دومین جلسه کارگروه این کمیسیون هستیم و انتظار دارم تا نتایج این طرح و بررسی های زیست محیطی مورد تصویب قرار گیرد تا بتوانیم طرح را در جزیره اجرا کنیم.
عبدوس با اشاره به اینکه کارفرمای این طرح در جزیره استانداری گلستان است، گفت: پس از بررسی و جلسات مشترک و به نتیجه رسیدن این مساله که اجرای طرح طبیعت گردی با رویکرد بومی در این نقطه مغایرت قانونی ندارد، عرصه به سرمایه گذار و به صورت موقت واگذار خواهد شد.
وی افزود که سرمایه گذار باید سازه های موقتی و بومی و امکانات تفرجی متمرکز برای مردم با رویکرد طبیعت گردی فراهم کند و پس از پایان قرارداد، سازه ها در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد و پس از آن تصمیم گیری در خصوص واگذاری به پیمانکار دیگر و یا مدیریت خود سازمان انجام خواهد شد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان تاکید کرد: آشوراده به عنوان پناهگاه حیات وحش در یونسکو ثبت است و سعی شده که این طرح درمناطقی از جزیره اجرا شود که کمترین آسیب را به این زیستگاه وارد کند.
اجرای طرح های گردشگری در ۱۰ درصد از جزیره ایرانی آشوراده از مصوبات سفر دولت یازدهم به استان گلستان بوده که هنوز اجرایی نشده است.
به گزارش ایرنا عبدوس در خصوص ورکان توله پلنگی که اکنون در اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان نگهداری می شود، نیز گفت: پس از رهاسازی ‘هیرکان’ در پارک ملی گلستان و مرگ این حیوان؛ برای ورکان منتظر اعلام تصمیم سازمان مرکزی هستیم.
به گفته وی؛ در این مورد سه پیشنهاد به محیط زیست ارائه شده که شامل درخواست مدیر یک باغ وحش بخش خصوصی در شیراز، رهاسازی در پارک طبعیت قزوین به عنوان منطقه ای امن و پیشنهاد کشور روسیه برای واگذاری آن بوده که تصمیم گیری برعهده سازمان مرکزی است.
به گزارش ایرنا حدود ۳ سال قبل بود که ناگهان سر و کله ۲ توله پلنگ در مقابل اداره محیط‌ زیست شهرستان کردکوی واقع در غرب استان گلستان پیدا شد وفرد یا افرادی که هیچگاه هویتشان معلوم نشد این خواهر و برادر را از طریق سر راه قرار دادن وارد ماجراهایی کردند که فرجام زندگی یکی از آن ها مرگ بود.
این ۲ توله پلنگ که بعدها هیرکان و ورکان نام گرفتند از همان ابتدا به کارشناسان ذیربط در سازمان حفاظت محیط زیست سپرده شدند تا روش های مناسب و لازم برای زندگی در طبیعت را فرا گیرند.
توله پلنگ ها از مرداد سال ۹۳ که پیدایشان شد تا اوایل سال ۹۵ در قفس و زیر نظر دامپزشک مخصوص نگهداری می شدند تا اینکه یکی از آنها به نام هیرکان در پارک ملی گلستان رها شد، اما پس از مدتی جان خود را از دست داد.
توله پلنگ دیگر هنوز از سوی محیط زیست استان در حال نگهداری است.
۳۰۱۴/۱۶۴۸انتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...