سلیمی: کاهش سهمیه های المپیک به ضرر وزنه برداری ایران است«بهداد سلیمی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس اعلام فدراسیون بین المللی وزنه برداری هر کشور حداکثر می تواند چهار سهمیه و در هر وزن یک شرکت کننده در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو داشته باشد و با توجه به قدرت ایران در دسته های ۸۵، ۹۴، ۱۰۵ و به اضافه ۱۰۵ کیلوگرم این موضوع به ضرر ما خواهد بود.
وی اظهار داشت: برای مثال در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن و یا رقابت های قهرمانی ۲۰۱۷ جهان در آمریکا تیم ملی در فوق سنگین موفق به کسب دو مدال شد و یا در سه دسته دیگر نیز توان کسب مدال را داشتیم اما این قانون برای همه کشورها است و باید به آن احترام گذاشت.
دارنده مدال طلای و برنز پیکارهای قهرمانی جهان از بازگشت خود به میادین وزنه برداری خبر داد و گفت: با توجه به انرژی مثبتی که مردم به من دادند حوادث پیکارهای قهرمانی جهان در آمریکا را فراموش کردم.
وی با اشاره به اینکه تمرینات خود را ۱۰ روز بعد از بازگشت از پیکارهای قهرمانی جهان آغاز کرده است، خاطر نشان کرد: خود را برای هفته پنجم و پایانی لیگ وزنه برداری آماده می کنم تا در صورت امکان به تیم بیمه رازی در این مرحله و برای کسب عنوان قهرمانی در لیگ کمک کنم.
این وزنه بردار ملی پوش تیم ملی ایران با مثبت ارزیابی کردن حضور محمدحسین برخواه به عنوان سرمربی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان تصریح کرد: در این راه هر کمکی هم از من برآید انجام خواهم داد و به طور قطع نیز در اردوهای تیم ملی شرکت خواهم کرد.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا برنامه خاصی برای اصلاح حرکت دو ضرب خود خواهد داشت یا خیر؟ گفت: حرکت دو ضرب من در رقابت های جهانی خطایی نداشت که بخواهم آنرا اصلاح کنم. در بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو به دلیل آسیب دیدگی که داشتم (عمل جراحی زانو) یکی از دو حرکت دو ضرب من به دلیل ضعف و آسیب دیدگی پا خطا بود، اما بعد از المپیک روی ضعف پای خود خیلی کار کردم و برطرف شد به طوری که وزنه ۲۵۲ کیلوگرمی را در رقابت های جهانی خیلی راحت بالای سر بردم و در تمرینات هم ۲۶۰ کیلوگرم را زده بودم و اگر ضعفی باشد این وزنه ها را نمی توانستم مهار کنم.
وی با اشاره به برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک نیز تصریح کرد: معمولا برای رشته های المپیکی حدود ۵ تا ۶ ماه قبل از آغاز بازی ها، رسیدگی خوبی دارند اما بعد از المپیک کاملا فراموش می شوند و امیدوارم هر شخصی که رییس کمیته ملی المپیک می شود توجه داشته باشد که برای موفقیت در المپیک باید ۴ سال برنامه ریزی داشت تا مزد آنرا با کسب مدال کسب کرد.
سلیمی ادامه داد: همگی از ورزشکاران در بازی های المپیک و یا بازی های آسیایی انتظار مدال دارند و به همین دلیل باید به ورزشکاران رسیدگی کنند تا بدون دغدغه بتوانند برای کشور افتخار آفرینی کنند.
وزنه بردار فوق سنگین ایران دغدغه بسیاری از مدال آوران به خصوص المپیکی را شغل اعلام کرد و گفت: بی انصافی است که ورزشکارانی که در میادین بزرگی چون المپیک مدال می گیرند، در استخدام دولت نباشند و از مزیت های شغلی بی بهره باشند و یا اینکه هنوز مستاجر باشند.
سلیمی بیان داشت: هیات دولت قبل از بازی های المپیک مصوبه ای را برای استخدام مدال آوران المپیکی، جهانی و بازی های آسیایی تصویب کرد که به خاطر برخی ایرادات هنوز اجرایی نشده و من به همراه سهراب مرادی دیگر قهرمان المپیکی وزنه برداری ایران برای استخدام پیگیری های زیادی را انجام دادیم که متاسفانه هنوز موفق به انجام آن نشده ایم و به نوعی هنوز بیکار هستیم.
رقابت های وزنه برداری قهرمانی سال ۲۰۱۷ جهان روزهای ۶ تا ۱۴ آذر در شهر آناهیم لس آنجلس در ایالت کالیفرنیا آمریکا برگزار شد.
بهداد سلیمی در رقابت های دسته فوق سنگین پس از کسب مدال نقره حرکات یک ضرب با ۲۱۱ کیلوگرم، حرکات دو ضرب را با وزنه ۲۴۱ کیلوگرم آغاز کرد که داوران حرکت او را تایید کردند اما مورد موافقت هیات ژوری واقع نشد و در حرکت دوم وزنه ۲۴۲ کیلوگرمی را بالای سر برد.
سلیمی دارنده دو مدال طلا و یک نقره جهان و طلای بازی های المپیک در حرکت سوم خود وزنه ۲۵۲ کیلوگرمی را بالای سر برد که داوران سه چراغ سفید به او دادند اما یک بار دیگر هیات ژوری سختگیرانه و همانند بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو این وزنه را قبول نکردند تا سلیمی پس از کسب عنوان پنجمی حرکت دو ضرب در مجموع با ۴۵۳ کیلوگرم عنوان سوم جهان را کسب کرد.
سعید علی حسینی وزنه بردار اردبیلی تیم ملی و رکوردار جوانان جهان که بعد از هشت سال محرومیت بازگشت باشکوهی به میادین داشت بعد از کسب مدال برنز حرکات یک ضرب با ۲۰۳ کیلوگرم در حرکات دو ضرب به ترتیب وزنه های ۲۳۶، ۲۴۳ و ۲۵۱ کیلوگرم را بالای سر برد تا ضمن کسب مدال برنز حرکات دو ضرب با مجموع ۴۵۴ کیلوگرم در جایگاه دوم جهان قرار گیرد.
لاشا تالاخازده وزنه بردار جوان گرجستانی که مدال طلای سال ۲۰۱۵ جهان و بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو را در کارنامه دارد با مجموع ۴۷۷ کیلوگرم هر سه مدال طلای دسته فوق سنگین را به نام خود ثبت کرد تا همچنان لقب قوی ترین مرد جهان را داشته باشد.
بعد از این رقابت ها، بهداد سلیمی که شرایط روحی و روانی مساعدی نداشت اعلام کرده بود که از دنیای قهرمانی خداحافظی خواهد کرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**۱۰۶۷**۱۵۴۵
خبرنگار: رضا رمضانیانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...