سفر یک هیات کره جنوبی به همسایه شمالیبه گزارش ایرنا از خبرگزاری یونهاپ، کره حنوبی هفته گذشته پیشنهاد کرده بود یک تیم ۱۲ نفره اسکی را در قالب یک برنامه سه روزه به پیست اسکی ‘کومگان و ماسکریونگ’ کره شمالی اعزام کند که مورد موافقت این کشور قرار گرفت.
تیم اسکی کره شمالی و جنوبی قرار است در رقابت های المپیک ۲۰۱۸ پیونگ چانگ به صورت مشترک شرکت کنند و این تمرینات به منظور هماهنگی بیشتر میان تیم مشترک دو کشور صورت می گیرد.
کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) از حضور ۲۲ ورزشکار کره‌شمالی در سه رشته و ۵ ماده ورزشی در رقابت‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ خبر داده است .
ورزشکاران کره‌شمالی و کره‌‌جنوبی قرار است در رژه ابتدایی المپیک زمستانی با یک پرچم واحد حاضر شده و تیم هاکی روی یخ زنان این دو کشور با یکدیگر ادغام شود.
کره‌شمالی همچنین ۲۴ تن از مقام‌های خود و ۲۱ تن از اصحاب رسانه را به همراه ورزشکاران خود به کره‌جنوبی اعزام می‌کند.
کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی در سخنرانی سال نو میلادی خود اعلام کرده بود آماده برگزاری گفت‌وگوهای دوجانبه میان پیونگ یانگ و سئول است اما در عین حال از تمایلات هسته‌ای خود دست بر نمی‌دارد.
همچنین کره شمالی گفته بود آماده اعزام هیاتی به بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ ۲۰۱۸ کره جنوبی است که ماه های بهمن و اسفند برگزار می‌شود.
رییس جمهور کره جنوبی هم از وزارتخانه های وحدت، فرهنگ و ورزش خواسته بود تا گام ها و اقدامات لازم را برای ورود کره شمالی به المپیک زمستانی بردارند.
سرانجام بعد از چند روز گمانه زنی و برقراری نخسین ارتباط تلفنی میان دو کشور، مذاکرات نمایندگان بلندپایه‎ کره جنوبی و شمالی ۱۹ دی ماه در روستای ‘پانمونجوم’ کره جنوبی که به ‘خانه‎ صلح’ دو کشور هم مشهور است برگزار شد و دو طرف درباره اعزام کاروان ورزشی کره شمالی به بازی های المپیک زمستانی پیونگ چانگ ۲۰۱۸ و بهبود روابط دو کره با یکدیگر به بحث و گفت‎وگو پرداختند.
در نتیجه این مذاکرات، کره شمالی پس از مذاکره با کره‎ جنوبی با اعزام نمایندگان کاروان ورزشی و نمایندگان المپیک این کشور به بازی‎های المپیک زمستانی پیونگ‎چانگ ۲۰۱۸ در کره جنوبی موافقت کرد.
کره جنوبی همچنین در این مذاکرات پیشنهاد کرد گروهی از هواداران ورزشی کره شمالی نیز به این بازی‎ها اعزام شوند و همراه با هواداران کره جنوبی به طور همزمان در محل بازی‎های المپیک زمستانی حاضر باشند.
کره جنوبی در این مذاکرات پیشنهاد کرده بود گفت و گو های دو کشور در زمینه های نظامی نیز برگزار شود که با استقبال کره شمالی مواجه شده است.
دو کشور در این راستا موافقت کرده اند تا مذاکرات نظامی را برای کاهش تنش های مرزی برگزار کنند و در نخستین گام کره شمالی یک خط تلفن نظامی را با کره جنوبی برقرار کرده است.
همچنین دو کره در مورد ادامه مذاکرات موافقت کرده اند.
علاوه بر آن، کره جنوبی پیشنهاد کرده است با استفاده از فرصت برگزاری جشن‎های عید بهار، اعضای خانواده‎هایی که در دو کشور از یکدیگر جدا افتاده‎اند بار دیگر با هم دیدار کنند و مذاکرات صلیب سرخ نیز برگزار شود.
بیست و سومین دوره مسابقات المپیک زمستانی از ۹ تا ۲۵ فوریه (۲۰ بهمن تا ۶ اسفند ۹۶) و دوازدهمین دوره رقابت های پارا المپیک زمستانی هم از ۹ تا ۱۸ مارس (۱۵ اسفند تا ۲۷ اسفند ۹۶) در شهر ‘پیونگ چانگ’ کره جنوبی برگزار خواهد شد.
**آساق**۱۹۰۴**انتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...