ساخت کوچکترین کارت تبریک کریسمس جهانبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی لایوساینس، این کارت تبریک آنقدر کوچک است که با میکرون – یک میلیونیوم متر- اندازه گرفته می شود.
عرض این کارت ۱۵ میکرون و طول آن ۲۰ میکرون است که برای تجسم ابعاد این کارت می توان آن را با یک تار موی انسان که پهنایی حدود ۵۰ تا ۸۰ میکرون دارد، مقایسه کرد.
محققان آزمایشگاه ملی فیزیک انگلیس NPL که این کارت را ساخته اند، می گویند با حدود ۲۰۰ میلیون عدد از این کارت های کوچک می توان سطح یک تمبر پستی را بپوشانند.
روی این کارت کوچک یک آدم برفی خوشحال با پیام تبریک فرارسیدن فصل زمستان ‘Season’s Greetings’ حک شده است اما بدون کمک میکروسکوپ نمی توان آن را خواند.
محققان این کارت را از غشاء سیلیکون نیترید با ضخامت حدود ۲۰۰ نانومتر (۰٫۰۰۰۲ میلی متر ساختند و با یک لایه پلاتین ۱۰ نانومتری پوشش دادند. آنها برای برش طرح و حک کردن پیام روی کارت، از یک پرتو یونی متمرکز که جریانی از ذرات شارژ شده سریع السیر را به سطح کارت هدایت می کند، استفاده کردند.
رکورد قبلی کوچکترین کارت تبریک فصلی جهان توسط NPL در سال ۲۰۰۹ ارائه شد، در آن زمان این سازمان یک ‘نانو آدم برفی’ از دانه های قلع که برای کالیبراسیون لنز در میکروسکوپ های الکترونی استفاده می شود، ساختند. عرض آن کارت تبریک ۱۰ میکرون (۰٫۰۱ میلی متر) بود.
علمی**۲۰۳۸**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...