رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم: حوزه و دانشگاه برای ایجاد وحدت به فعالیت عملیاتی روی آورندبه گزارش ایرنا، حجت الاسلام احمد واعظی روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه در مسجد حوزه علمیه حضرت ولی عصر (عج) بناب خاطرنشان کرد: در ارائه تعریف وحدت حوزه و دانشگاه برداشت های مختلفی وجود دارد تا جایی که گاهی سبب گمراهی افراد می شود.
وی افزود: یکی از اهداف اصلی مدنظر امام راحل(ره) از ایجاد وحدت حوزه و دانشگاه از بین رفتن دیدگاه های منفی این دو قشر نسبت به همدیگر بود که به طور کامل محقق شد.
حجت الاسلام واعظی اظهارکرد: موفقیت نظام اسلامی ایران در قالب ۴ مرحله (تثبیت انقلاب، تثبیت دولت و نهادهای حاکمیتی، تشکیل جامعه اسلامی و در نهایت با تشکیل تمدن اسلامی) قابل تحقق خواهد بود.
وی افزود: ما گام اول را برداشته ایم ولی در مرحله دوم مانده ایم.
رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه وحدت حوزه و دانشگاه یک امر تشریفاتی و شعاری نیست؛ اظهارکرد: همه باید آستین ها را بالا بزنیم و اگر می خواهیم جامعه اسلامی را پیاده کنیم، تنها با انتقاد و شعار دادن نمی شود کاری کرد و اگر امروز غربی ها در تولید علم و تکنولوژی پیشرفت داشته اند در سایه همگرایی به وجود آمده است.
حجت الاسلام واعظی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در تولید علوم انسانی و دانش اظهارکرد: این حوزه و دانشگاه هستند که با همفکری همدیگر می توانند در تولید علم و دانش گام های اساسی در کشور بردارند تا فضای کشور به سمت فضای تعهد و دلسوزی و احساس تکیلف و احساس نیاز برود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این مراسم با گرامیداشت سالروز شهادت دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: رسیدن به جامعه اسلامی هدف مشترک حوزه و دانشگاه است.
دکتر محمدحسن صومی افزود: نخستین راهکار برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه همگرایی، هم افزایی و هم اندیشی بزرگان حوزه و دانشگاه و ایجاد میزگرد بین این دو نهاد برای رسیدن به حد مطلوب است.
وی از قشر فرهیخته دانشگاه و روحانیون گرانقدر خواست با درک متقابل از جایگاه رفیع یکدیگر روز به روز با همگرایی بیشتر در مسیر پیشرفت و تعالی هر چه بیشتر نظام اسلامی گام بردارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز حفظ آرمان های انقلاب و افزایش وحدت بین حوزه و دانشگاه را وظیفه همگانی دانست و تأکید کرد: حوزه و دانشگاه باید دست به دست هم بدهند و با پرورش جوانان انقلابی و دلسوز و مدیرانی قوی زمینه پیشرفت کشور را فراهم کنند.
دکتر صومی مشکل اصلی امروز جامعه را وجود برخی مدیران درس نخوانده و کم سواد در پست های مهم کشور دانست و اظهارکرد: برخی افراد در کشور وجود دارند که دانشگاه و حوزه را قبول ندارند و برای برجسته کردن نام خود و افزایش شهرت کارهای مدیریتی حساس را بر عهده گرفته اند.
عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور مرکز بناب نیز در این مراسم با گرامیداشت سالروز شهادت استاد شهید محمد مفتح و وحدت حوزه و دانشگاه گفت: علوم اجتماعی و انسانی در راستای نظام ارزشی هر جامعه شکل می گیرد.
علی قربانی با اشاره به اهمیت ورود حوزه های علمیه به احکام اجتماعی رویکرد فعلی حاکم بر حوزه های علمیه را دارای سه نوع التقاط دانست و افزود: التقاط علمی، التقاط ادبی و ایدئولوژیک سه نوع التقاطی است که حوزه های علمیه آن را تقسیم بندی کرده اند.
وی همچنین با بیان اینکه راهکار صحیح مطالعه اسلام اجتماعی با مسأله شناسی از سوی حوزه و مراجعه مستقیم به سنت و قرآن است؛ تاکید کرد: بایستی با شناساندن فرضیه احکام اجتماعی و همچنین انجام تست و آزمون توسط حوزه، این فرضیه توسط جامعه دانشگاهی نیز از طریق روش ها و قواعد علمی پیاده شود.
قربانی خاطرنشان کرد: ورود اسلام به مسائل اجتماعی باید در قالب مدیریت اسلامی، مدیریت بانکداری اسلامی، اقتصاد اسلامی، علوم سیاسی اسلامی و جامعه شناسی اسلامی صورت پذیرد.
۲۷ آذر سالروز شهادت دکتر مفتح به عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است.
وی از جمله روحانیون روشنفکر و روشنگری بود که نقش مهمی در نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) ایفا کرد و قدم های موثری در راه ایجاد وحدت بین حوزه های علمیه و دانشگاه و دو قشر روحانی و دانشگاهی برداشت.
خبرنگار: انصاری ** انتشار: رستگار
۳۰۷۱/۶۱۸۳انتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...