دیابتی های یزد، بوشهر و تهران اول شدنددکتر محمدرضا مهاجری تهرانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا برلزوم بررسی دقیق بیماران دیابتی از لحاظ قلبی و عروقی تاکید کرد و افزود: سکته قلبی شایع ترین علت مرگ و میر در بیماران دیابتی است.
وی، زخم پای دیابتی را از دیگر عوارض مهم بیماری دیابت اعلام کرد و گفت: ۱۵ درصد دیابتی ها دچار زخم پا می شوند و این افراد باید مراقب های لازم را به عمل آورند تا دچار قطع عضو نشوند.
مهاجری اظهار کرد: در سال های گذشته هر ۳۰ ثانیه یک بیمار دیابتی در دنیا پای خود را از دست می داد که با توجه به شیوع بیماری، این زمان در سال گذشته به هر ۱۹ ثانیه رسیده که در اغلب موارد می توان از بروز آن پیشگیری کرد

** استان های یزد، بوشهر و تهران بالاترین آمار مبتلایان به دیابت را دارند
معاون مرکز تحقیقات غدد پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به شیوع دیابت در کشور اشاره کرد و گفت: استان های یزد، بوشهر و تهران بالاترین آمار مبتلایان به دیابت را دارند.
وی با اشاره به اینکه شیوع دیابت در شهرها به دلیل کم تحرکی بیشتر از سایر نقاط است، افزود: براساس مطالعه انجام شده ۱۰ درصد مردان بیش از ۳۰ سال و ۱۱ درصد زنان بیش از ۳۰ سال به دیابت مبتلا هستند.
مهاجری، تعداد مبتلایان به دیابت در کشور را حدود ۵ میلیون نفر اعلام و اظهار کرد: حدود نیمی از این افراد از بیماری خود اطلاع ندارند و معمولا هنگامی متوجه بیماری خود می شوند که دچار عوارض متعدد دیابت از جمله قلبی و عروقی و زخم پای دیابتی شده اند.
وی، کم تحرکی، شیوه زندگی غلط و رژیم غذایی نامناسب را مهم ترین عامل ابتلا به این بیماری اعلام کرد و گفت: روزانه حداقل نیم ساعت و در پنج روز از هفته، پیاده روی می تواند نقش مهمی در کنترل قند خون داشته باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره اینکه حدود ۷۵ درصد دیابتی های شناخته شده، قندخونشان کنترل نیست، گفت: این افراد باید به شدت مراقب نوسات قندخون شان بوده و قند خون را کنترل کنند.
مهاجری به افراد بیش از ۴۵ سال توصیه کرد که سالی یکبار قند خون ناشتای خود را اندازه گیری کنند. در صورت که نتیجه قندخون ناشتای کمتر از ۱۰۰ میلی گرم باشد هر سه سال یکبار و اگر بالاتر از این مقدار بود، آزمایشات بعدی را برای تشخیص بیماری دیابت انجام دهند.
وی به تعداد بیماران دیابت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر جمعیت دیابتی ها در جهان ۴۵۰ میلیون نفر است که پیش بینی می شود تا ۲۰ سال آینده این تعداد به حدود ۶۰۰ میلیون نفر برسد.
معاون مرکز تحقیقات غدد پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم ادامه داد ، در شرایط مزبور بیماران دیابتی سومین کشور پرجمعیت دنیا را بعد از چین و هند تشکیل خواهند داد.
دیابت یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.
نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است. دیابت سه نوع اصلی دارد که شامل نوع ۱، نوع ۲ و بارداری است.
دیابت دارای عوارض زودس و دیررس است که بیماری قلبی- عروقی، نوروپاتی (آسیب دیدگی اعصاب)، نفروپاتی (بیماری کلیه) و چشمی از جمله عوارض دیررس دیابت و تواسیدوز یا کمای دیابتی، هیپو گلیسمی و هایپرگلیسمی از جمله عوارض زودرس این بیماری است.
علمی*۱۲۰۱*۱۴۳۶*خبرنگار: عبدالکریم جبارپور** انتشار:داود پورصحت*انتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...