دستگیری شکارچیان و تخریب کومه های غیرمجاز شکار پرندگان در گیلانبه گزارش عصر یکشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به ایرنا، رضا زمانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت بیان داشت: با توجه به ممنوعیت هرگونه شکار و صید پرندگان و جانوران وحشی در سال جاری ، مأموران دو نفر از شکارچیان غیرمجاز که به شکار پرندگان مهاجر اقدام کرده بودند، را شناسایی و دستگیر کردند.
وی ادامه داد: از این متخلفان، ۲ قبضه اسلحه تک لول قاچاق نیز کشف و ضبط و متهمان برای طی مراحل قانونی به مرجع قضایی شهرستان تحویل شدند.
شفت با دو بخش مرکزی و احمدسرگوراب در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده و یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان طی سال جاری تاکنون، تعداد هشت قبضه اسلحه غیرمجاز (قاچاق) و تعداد هشت قبضه اسلحه مجاز از متخلفان کشف و ضبط کرده است.
احسان هادی پور رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی نیز از کشف سه قبضه اسلحه از شکارچیان غیرمجاز در تالاب بین المللی انزلی خبر داد و گفت: محیط بانان ایستگاه قلم گوده بندرانزلی در گشت های خود موفق به کشف سه قبضه سلاح شکاری شدند.
وی با اشاره به اینکه ۲ قبضه از این سلاح مجاز و یک قبضه غیرمجاز بود، افزود: با وجود اعلام ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ، تاکنون در چندین مرحله ، اسلحه های مجاز و غیر مجاز بدلیل شکار غیرقانونی کشف و ضبط شده و متخلفان نیز پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده اند.
اداره حفاظت محیط زیست لاهیجان و پاسگاه سرمحیط بانی امیرکلایه این شهرستان نیز طی پایش های انجام داده، دو باب کومه شکار غیرمجاز پرندگان را تخریب و یک فروند قایق چوبی، یک رشته تور زیر آبی و پنج رشته تور هوایی کشف و ضبط کردند.
تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان زیستگاه ۱۰۵ گونه گیاهی و ۱۵ گونه و زیرگونه ماهی است و هر ساله بیش از ۱۳۶ گونه پرنده مهاجر برای زمستان گذرانی در این تالاب فرود می آیند. این تالاب با مساحت یک هزار و ۲۳۰ هکتار ، تنها تالاب گیلان به شمار می رود و در سال ۱۳۴۹ به عنوان منطقه حفاظت شده در شورای عالی محیط زیست کشور تصویب و با توجه به جاذبه‌ها و ویژگی‌های اکولوژیکی ‌آن، در سال ۱۳۵۴ در فهرست ۱۹ تالاب ایران، ثبت بین المللی شد.
تالاب بین المللی امیرکلایه در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال شرقی لاهیجان و بین شهرهای لنگرود، لاهیجان و بندرکیاشهر در شرق استان گیلان قرار گرفته است.
اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیمه آبان ماه امسال اعلام کرد که بنا به درخواست سازمان دامپزشکی کشور و احتمال شیوع آنفلوآنزای پرندگان، شکار هرگونه پرنده آبزی و کنارآبزی تا اطلاع ثانوی ممنوع است و در این زمینه ، پایش های مستمر در استان انجام و با شکارچیان متخلف برخورد قاطع و قانونی خواهد شد.
تالاب های گیلان در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر قرار دارند و موقعیت این تالاب ها، این استان را به عنوان کریدور مهاجرت بین المللی مهاجرت پرندگان درآورده و پرندگان عبوری از این استان، به مرکز و جنوب ایران و کشورهایی دیگر سفر می کنند.
مناطق حفاظت شده تالاب بین المللی انزلی، تالاب ‌های آق و استیل آستارا، پارک ملی بوجاق کیاشهر و امیرکلایه لاهیجان مهمترین مناطق فرود و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر محسوب می شوند. ورود پرندگان مهاجر به استان گیلان در فصل پاییز هر سال تکمیل می شود و شمارش معکوس مهاجرت با گرم شدن هوا از بهار برای بازگشت به سرزمین اصلی، آغاز و تا اواخر فروردین ماه ادامه می یابد.
خبرنگار:امیرپوراحمد**انتشاردهنده:امیرحسین کبیری
۷۲۹۴/۲۰۰۷انتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...