جوانمردی نماد شخصیت جهان پهلوان تختی است/ ۱۷ دی روز ورزش تهران



محمدجواد حق شناس روز شنبه در گفت وگویی با خبرنگار ایرنا به مناسبت فرارسیدن ۱۷ دی سالروز درگذشت جهان پهلوان افزود: ۱۷ دی سالروز درگذشت دردناک آقاتختی به عنوان یکی از معدود چهره هایی است که دارای محبوبیت خاصی در بین همه نسل ها، حوزه ها و طبقات اجتماعی است.
وی با بیان اینکه مرحوم تختی، کشتی را در سنین کودکی از زورخانه آغاز کرد، گفت: در مناطق و محلات قدیم شهر تهران در کنار مساجد به عنوان نماد مرکز معنوی و عبادی، یک بازار به عنوان مرکز اقتصادی و در کنار آن یک شاخصه مهم با نام زورخانه وجود دارد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در زورخانه فقط به جسم توجه نمی شود و نماد این مکان مرام است که در نهایت از حضور و فعالیت دراین مرکز، فتوت و جوانمردی ظهور و بروز پیدا می کند.
به گفته وی، پهلوانانی که در زورخانه ها هستند به نوعی ستون خیمه ای هستند که محلات تهران را شکل می دهد و زورخانه آموزشی برای رفتارهای جوانمردانه در بین ساکنین محلات است که نمونه بارز این رفتار جوانمردانه حضرت علی(ع) به عنوان نماد اصلی «فتوت و مردانگی» است.
حق شناس با اشاره به اینکه ورزش کشتی از زورخانه و گود آن شکل گرفت، اظهار کرد: مرحوم تختی در محله خانی آباد و از یکی از زورخانه های مشهوری که در آن منطقه هست کار خود را آغاز کرد، ابتدا در سطح تهران و سپس در سطح ملی درخشید و با گرفتن مدال های متعدد جهانی در مسابقات المپیک و جهانی به عنوان یکی از نمادهای کشتی ایران در سطح جهانی مطرح شد.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: تختی با گرفتن مدال های المپیک و جهانی به همراه نام های دیگری از جمله عبدالله موحد ورزش کشتی ایران را به ورزش ملی تبدیل کردند.
حق شناس افزود: وجه تمایز مرحوم تختی این بود که غیر از حضور در عرصه های ورزشی و قهرمانی که مورد توجه جوانان و ورزش دوستان بود، در حوزه های اجتماعی و سیاسی نیز حضور فعالی داشت.
وی در خصوص طرح کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران برای نامگذاری ۱۷ دی به عنوان روز «روز فتوت و جوانمردی در ورزش» و یا «روز ورزش تهران»، اظهار کرد: ۱۷ دی این ارزش را دارد تا فرصتی برای شناخت بیشتر جوانان و نسل های آینده از مرحوم تختی باشد.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران افزود: ارائه و پیگیری طرح نامگذاری ۱۷ دی (با توجه به اینکه مرحوم تختی زاده شهر تهران است) به عنوان «روز فتوت و جوانمردی در ورزش تهران» و یا نماد شهر به عنوان «روز تهران» از جمله برنامه های مهم کمیسیون فرهنگی شورای شهر است.
غلامرضا تختی ۵ شهریور ۱۳۰۹ در محله خانی آباد تهران متولد شد.
وی در دوران فعالیت های ورزشی خود، به دلیل کسب موفقیت و افتخار در رقابت های ملی و بین المللی کشتی و همچنین محبوبیت مردمی، ملقب به «جهان پهلوان» شد.
تختی طی سال های ۱۹۵۲ تا ۱۹۶۲ موفق به کسب ۴ مدال طلا و ۴ مدال نقره در مسابقات قهرمانی کشتی آسیا، جهان و المپیک(۳ مدال المپیک، ۴ مدال جهانی و یک مدال آسیایی) شد.
جهان پهلوان تختی در ۱۷ دی ماه ۱۳۴۶ درگذشت.
خبرنگار: سیدجواد آل داود – انتشار: محسن فتاحی
تهرام ۷۲۴۳**۱۶۲۵



انتهای پیام /*










همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...