تشخیص بیماری‌های دستگاه گوارش بدون نمونه برداری و آزمایشبه گزارش روز پنچشنبه گروه علمی ایرنا از ساینس دیلی، محققان برای بررسی عملکرد این دستگاه که Moosy 32 eNose نام دارد، ۴۴۵ نمونه مدفوع را مورد بررسی قرار دادند و مشخص شد دستگاه قادر است با تجزیه و تحلیل سه دقیقه‌ای ترکیبات ارگانیک فرار که از نمونه‌های مدفوع متصاعد می‌شوند، بیماری کرون و التهاب روده بزرگ را با دقت ۹۰ درصد تشخیص دهد.
این ترکیبات ارگانیک فرار در جریان یک فرایند فیزیولوژیک در سوخت و ساز بدن تولید می‌شوند و به عنوان ضایعات از طریق مدفوع دفع می‌شوند. میزان تجمع این ترکیبات می‌تواند شاخصی برای تشخیص بیماری‌های روده‌ای و دستگاه گوارش باشد و تشخیص دقیق میزان تجمع این مواد با استفاده از یک شیوه غیرتهاجمی گام بزرگی در تشخیص و ردگیری چنین بیماری‌هایی محسوب می شود.
با وجود این محققان معتقدند قبل از این که بتوان دستگاه eNose را به طور تجاری وارد بازار کرد، لازم است الگوریتم تشخیصی آن بازنویسی شود تا دقت آن افزایش یابد. همچنین امیدوارند در جریان انجام این کار بتوانند آن را به‌ گونه‌ای بهبود بخشند که امکان تشخیص سایر بیماری‌ها و اختلالات و همچنین عفونت‌های میکروبی آب یا رسیدن محصولات کشاورزی را نیز فراهم کند.
علمی (۶)**۹۲۵۹**۱۸۳۴
مترجم: سپیده کاشانی ** انتشار: ناهید شفیعیانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...