افشاگری های محیط زیست آغاز خواهد شد/ حاکمیت تکلیف خود را با زیاده خواهی صنعت مشخص کندبه گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست ، عیسی کلانتری در کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا کلانشهرها که بعداز ظهر امروز شنبه با حضور استانداران، شهرداران و معاونان وزرای مرتبط تشکیل شد، ضمن انتقاد از برنداشتن گام عملی برای مقابله با آلودگی هوا و اجرایی شدن مفاد مصوبه های دولت یازدهم در این خصوص، گفت: امروز نه تنها شاهد آلودگی هوا در تهران و کرج هستیم، بلکه شهرهایی همچون تبریز و ارومیه هم به لیست شهرهای آلوده ایران اضافه شده است.
وی ضمن اشاره به نقش نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست در موضوع مقابله با آلودگی هوا، اظهار کرد: مقابله با آلودگی هوا، حداقل در کوتاه مدت هزینه زا است و به طور نمونه باید میان برخورداری از هوای سالم و ادامه ساخت و ساز در چهار ماه انتهایی سال که منجر به تردد شبانه خودروهای فرسوده می شود، یک انتخاب داشته باشیم.
معاون رئیس جمهور افزود: حداقل ۸۰ درصد آلایندگی ذرات زیر ۲٫۵ میکرون در تهران ناشی از تردد اتوبوس ها و کامیون های فرسوده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با توجه به آمار اعلام شده مبنی بر اینکه به طور نمونه سوخت مازوت نیروگاه شهید رجایی عامل ۲۰ درصد آلودگی هوا در تهران و کرج است، از وزیر نفت درخواست شد تا نسبت به تامین سوخت گاز طبیعی برای تمام نیروگاه ها در فصل سرد سال اقدام شود، اما مهم تر از سوخت به عنوان یک فاکتور آلاینده هوا، احتراق ناقص سوخت در موتور وسایل نقلیه است.

**۷۰ درصد آلودگی تهران ناشی از احتراق ناقص سوخت در خودورهای فرسوده است
کلانتری با بیان اینکه طبق آمار اعلام شده از سوی شهرداری تهران، ۷۰ درصد آلودگی شهر تهران ناشی از احتراق ناقص سوخت در خودورهای فرسوده است، گفت: بر اساس همین آمار، ۵۰ درصد اتوبوس های فعال در سیستم حمل و نقل عمومی تهران، فرسوده است و باید از رده خارج شود.
وی ضمن انتقاد از ورود ۵۰۰ هزار موتورسیکلت کاربراتوری طی دو ماه به کشور، اظهار کرد: این حجم ورود موتورسکیلت کاربراتوری به کشور پیش از ابلاغ مصوبه دولت در این خصوص و در حالیکه هر موتورسیکلت چهار برابر خودرو تولید آلودگی دارد، قابل قبول نیست.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه عمده مشکل آلودگی هوا به ویژه در تهران ناشی از تردد کامیون ها، اتوبوس ها، مینی بوس ها و موتورسیکلت های فرسوده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه آلودگی به صورت مستقیم و غیر مستقیم منجر به بیماری مردم می شود، باید آماده اتخاذ تصمیم های سخت برای مقابله با این چالش باشیم.

**۴۰ درصد کامیون های در حال تردد در تهران فرسوده است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به فرسودگی حداقل ۴۰ درصداز ۱۴۰ هزار کامیون در حال تردد در تهران داشت و گفت: چرا باید با پیشنهاد یک شرکت خودروسازی معتبر دنیا برای نوسازی تمامی تاکسی های فرسوده تهران به ازای دریافت نفت خام به میزان تفاوت سوخت مصرفی تاکسی فرسوده و نوسازی شده طی پنج سال، مخالفت شود.
کلانتری افزود: این کارشکنی صنعت است، در حالیکه صنعت داخلی باید با ارتقاء تولید خود، فضای رقابت با صنعت خارجی را ایجاد کند.

**حاکمیت باید تکلیف خود را با زیاده خواهی صنعت مشخص کند
معاون رئیس جمهور با تاکید بر این موضوع که حاکمیت باید تکلیف خود را با زیاده خواهی صنعت مشخص کند، تصریح کرد: باید مشخص شود که مملکت نوکر صنعت است یا صنعت در خدمت مردم است.
وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از این پس تنها به وظیفه نظارتی و حاکمیتی خود عمل می کند، اظهار کرد: هیچ موضوع پنهانی وجود ندارد و سلامت، امنیت زیست محیطی و حقوق نسل های بعد قابل چشم پوشی نیست.

**افشاگری های محیط زیست آغاز خواهد شد
کلانتری با اعلام اینکه افشاگری های محیط زیست آغاز خواهد شد، گفت: حق مردم در حوزه محیط زیست را باز پس می گیرم، اگرچه می دانم ممکن است این حرف ها، هجمه ها و فشارهای زیادی برایم به همراه داشته باشد.

**۲٫۲ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور صرف خسارات ناشی از آلودگی هوا می شود
بنابراین گزارش، مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست هم با اشاره به آسیب های مختلف ناشی از آلودگی هوا همچون آسیب های اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی، گفت: کنترل در مبداء یا منبع ایجاد آلودگی، همچنین استفاده از فناوری های نوین همچون استفاده از ماشین های برقی و هیبریدی دو روش مهم مقابله با آلودگی هوا است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: گرچه منابع طبیعی در تابستان سهمی تقریبا ۵۰ درصدی در تولید ذرات زیر کمتر از ۲٫۵ میکرون دارند اما ین سهم در تابستان بسیار کاهش پیدا می کند.
تجریشی ضمن مرور ظرفیت های قانونی در حوزه مقابله با آلودگی هوا، اظهار کرد: حذف آلاینده های صنعتی، توزیع سوخت پاک، برخورد با مجریان آلودگی هوا از جمله ظرفیت های قانون هوای پاک است.
وی با یادآوری این موضوع که ۲٫۲ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور صرف خسارات ناشی از آلودگی هوا می شود، خاطرنشان کرد: مقابله با آلودگی هوا نیازمند عزم ملی است.

**جلوگیری از توزیع سوخت غیراستاندارد در کشور تکلیف سازمان حفاظت محیط زیست است
در ادامه، شینا انصاری مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فعالیت های صورت گرفته برای نمونه برداری و پایش سوخت توزیعی در هشت کلانشهر کشور از سال ۹۳ تا کنون، گفت: از ۲۷ مهرماه سالجاری و حسب تاکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سنجش شاخص گوگرد بنزین توزیعی در کنار سنجش شاخص های بنزن و آروماتیک در دستور کار قرار گرفت.
وی تاکید کرد: تکلیف سازمان حفاظت محیط زیست جلوگیری از توزیع سوخت غیراستاندارد در کشور است و به این وظیفه عمل می کند.

**عدم تامین منابع اعتباری اصلی ترین دلیل اجرایی نشدن قوانین و مصوبات است
همچنین، محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بیانیه سال ۲۰۱۳ سازمان بهداشت جهانی مبنی بر اینکه آلودگی هوا یکی از عوامل مهم بیماری های مختلف است، گفت: چرا سازمان حفاظت محیط زیست بر حسب وظیفه و تکلیف نظارتی خود، تخلفات سایر دستگاه های مسئول در زمینه مقابله با آلودگی هوا را به صورت عمومی اعلام نکرده است.
در ادامه، سید محمد علی افشانی معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور با تاکید بر اینکه خلاء قانونی در زمینه مقابله با آلودگی هوا وجود ندارد، گفت: برداشتن گام عملی برای رفع این چالش، نیازمند تامین منابع مالی است.
وی با بیان اینکه ما مکلف به انجام تکالیفی می شویم بدون اینکه منابع اعتباری مشخصی برای انجام این تکالیف مشخص شده باشد، اظهار کرد: عدم تامین منابع اعتباری اصلی ترین دلیل اجرایی نشدن قوانین و مصوبات است.

**هیچ راهکار کوتاه مدتی برای مقابله با آلودگی هوا وجود ندارد
بنابراین گزارش، امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه نیز با بیان اینکه طبق تجربه جهانی هیچ راهکار کوتاه مدتی برای مقابله با آلودگی هوا وجود ندارد و حداقل زمانی چهارساله برای رفع این چالش نیاز هست، گفت: تنها راهکارهای کوتاه مدت برای مقابله با آلودگی هوا، استفاده از روش های همچون افزایش سخت گیری های مدیریتی در تردد خودروها و مدیریت ترافیک، همچنین تعطیلی مدارس است.
قناتی افزود: سال گذشته حتی برش یکساله تکالیف و مسئولیت دستگاه ها بر اساس سیاهه انتشار شرکت کنترل کیفیت هوا تهیه شد اما عدم تخصیص اعتبار مانع از انجام اقدام اجرایی توسط دستگاه ها شد.
بهرام طاهری مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نظام مدیریت یکپارچه سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) نیز پیشنهاد داد: رئیس سازمان محیط زیست با تفویض اختیار از سوی رئیس جمهوری مدیریت واحد موضوع آلودگی هوا را بر عهده بگیرد.
طاهری با ارائه توضحیاتی در خصوص تشدید پدیده اینورژن همزمان با کوتاه شدن روزها و بلند تر شدن شب ها، خواستار در نظر گرفتن تعطیلات زمستانی با کاهش تعطیلات تابستانی برای مدارس کشور در بازه زمانی انتهای آذرماه تا ابتدای دی ماه شد.
بنابراین گزارش، محمدحسین مقیمی استاندار تهران با اشاره به تبعات اجتماعی تصمیم های سخت برای مقابله با آلودگی هوا، گفت: با توجه به اینکه ۷۰ درصد چالش آلودگی هوا در تهران و تمامی کلانشهرها ناشی از سیستم حمل و نقل و ترافیک است، و از طرف دیگر خلاء قانون و برنامه در این زمینه وجود ندارد، باید منبع اجرایی برنامه ها و تکالیف موجود به ویژه در زمینه توسعه و بهبود کیفیت سیستم حمل و نقل عمومی مشخص شود.
همچنین، محمدعلی نجفی استاندار البرز از دیگر حاضران در این جلسه بود و گفت: البرز تاوان تردد کامیون ها و اتوبوس های فرسوده به تهران را می دهد و حتی تعداد روزهای آلوده کرج بیش از تهران شده است.
وی با بیان اینکه افزایش ذخیره ارزی کشور از محل پس انداز درآمدهای نفتی امری پسندیده است، اظهار کرد: اما این منبع مالی باید برای رفع چالش مهم امروز مردم نیز کاربرد داشته باشد و از این رو دولت باید در این زمینه تصمیمی جدی اتخاذ کند.
در ادامه جلسه، معاونان استانداران فارس، مرکزی، اصفهان و مشهد با تشریح دستاوردها و چالش های خود برای مقابله با آلودگی هوا، بر ضرورت در نظر گرفتن منابع مالی مشخص برای رفع این بحران تاکید کردند
علمی ٩٠١۴
تنظیم: کیمیا عبدالله پور*انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...