افزایش ۲۰ درصدی جمعیت حیوانات منطقه حفاظت شده کهیاز اردستان‘حسین شواخی’ روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: جمعیت گونه های آهو، کل و بز، قوچ و میش با حضور هفت گروه یگان حفاظت و جمعی از علاقه مندان محیط زیست در طرح سرشماری پستانداران وحشی شمارش شد که نسبت به سال گذشته افزایش مناسبی داشته است.
وی افزود: محیط بانان با استفاده از تجهیزات فنی گونه‌، تعداد، شرایط زندگی و زیستگاه‌های این حیوانات حفاظت شده را در منطقه کهیاز مورد بررسی قرار دادند که از جمله دلیل های افزایش جمعیت حیوانات وحشی در منطقه می توان به برنامه ریزی دقیق برای نظارت، افزایش نیروی یگان حفاظت و همکاری علاقه مندان طبیعت و وحیات وحش اشاره کرد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردستان بیان کرد: زیستگاه با ارزش کهیاز با وسعت ۱۰۰ هزار هکتار در دل کوه هایی سخت و تپه های ماهور با پوشش گیاهی مناسب و چشمه های فراوان آب شیرین زیستگاه شماری از حیوانات وحشی است.
او اضافه کرد: گونه هایی مانند آهو در دشت های شمالی این منطقه در کنار گونه با ارزش هوبره و سایر پرندگان ارزشمندی همچون عقاب طلایی، زاغ بور، کبک و تیهو تحت حمایت هستند.
منطقه کهیاز با وسعت نزدیک به ۱۰۰ هزار هکتار با برخورداری از گونه های گیاهی و جانوری گوناگون در سال ۱۳۸۹ از منطقه شکارممنوع به حفاظت شده ارتقا پیدا کرد.
منطقه شکار ممنوع خارو با ۱۰۲ هزار هکتار وسعت در این شهرستان به دلیل همجواری با پارک ملی کویر سمنان از دیگر زیستگاه های حیات وحش در این شهرستان محسوب می شود.
نزدیک به ۴۵۰ گونه جانوری تا کنون در شهرستان اردستان شناسایی شده است.
شهرستان اردستان با ۴۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال اصفهان واقع می باشد.
خبرنگار: رحمت الله عامری نیا ** انتشار دهنده: محمد ملا حمزه زاده
۷۴۳۱/۸۱۲۳انتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...