ارائه نقشه جدیدی برای حفاظت از زادبوم پستانداران در معرض خطربه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این گروه از محققان متشکل از دانشمندان استرالیایی، آمریکایی و فرانسوی با تحلیل زادبوم هزاران گونه پستانداری در معرض تهدید مناطقی را یافته اند که حفاظت از آنها به بقای چندین گونه منجر می شود.
دن روسائر/ Dan Rosauer صاحب کرسی زیست شناسی در دانشگاه ملی استرالیا و یکی از محققان این طرح می گوید: دانشمندان معمولا روی تعداد گونه ها در مناطق تحت حفاظت تمرکز می کنند؛ اما مطالعه حاضر بیشتر روی میزان حفاظت و بقای کامل کل خویشاوند یک گونه پستاندار انجام شده است.
این مطالعه می خواهد همه پستانداران زمینی را محافظت کند اما اولویت را به گونه هایی می دهد که خویشاوندان نزدیک آنها منقرض شده اند، زیرا اگر این گونه ها از بین بروند هیچ نوع جانور شبیه به آنها روی زمین نخواهد بود.
بر پایه این گزارش ادامه روند تخریب زادبوم و کاهش جمعیت پستانداران و انقراض دسته جمعی گونه ها تهدیدی جدی به ویژه با توجه به وضعیت تغییر اقلیم است. عده ای از کارشناسان خواستار اولویت بندی اقدامات حفاظت از گونه هایی هستند که در روند تکامل خویشاوندان خود را از دست داده اند.
روسائر می گوید: این اولین بار است که نقشه اولویت ها برای حفاظت از تنوع تکامل پستانداران به همراه کمترین مناطق هدف دار برای حفاظت از زادبوم تعیین شده است. افراد زیادی از مدت ها قبل روی این چالش ها کار می کنند اما با استفاده از اطلاعات ژنتیکی دست اول و پیشرفته تصمیم های بسیار بهتری می توان گرفت و از ۳۲ درصد بیشر تنوع گونه های مختلف پستانداران با کمک منابع محدود حفاظت کرد.
وی ادامه داد: با تعیین مناطق مشخص دارای گونه های کاملا منحصر به فرد می توان از گونه های زیاد دیگری نیز محافظت کرد. یافته های این پژوهش در نشریه انجمن سلطنتی علوم زیست شناختی به تاریخ ۲۵ اکتبر (۳ آبان) منتشر شده و کامل آن به نشانی اینترنتی http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/284/1865/20170627 در اختیار علاقمندان است.
علمی**۹۱۵۷**۱۴۴۰
مترجم: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...